
NAŠE LEDVINY
NAŠE LEDVINY:
Na čtvrtek 11. března 2021 připadal Světový den ledvin.
Ledviny celý život tiše pracují, a když s nimi něco je, většinou se neozvou. Pečujte o ně, ať jim dáte co největší šanci zůstat zdravé. Dle odhadů lékařů téměř miliónu lidí v ČR nefungují ledviny tak, jak by měly. U některých lidí jde o problémy mírné a začínající, u jiných naopak vážné. Jednou za dva roky by měl každý navštívit praktického lékaře a v rámci preventivní prohlídky zjistit, zda jsou jeho ledviny v pořádku. Přesto spousta z nás tuto možnost nevyužívá a preventivní prohlídky zanedbává. Podle odhadů odborníků přitom trpí každý 10. Čech onemocněním ledvin a po 75. roce života je to již každý druhý. Nefrologové z celého světa u příležitosti Světového dne ledvin upozorňují především na skutečnost, že počet onemocnění ledvin prudce stoupá. Může za to náš způsob života, který civilizačním nemocem nahrává. Nedostatek pohybu, stres, obezita, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, vysoký krevní tlak a cukrovka jsou hlavními rizikovými faktory chronického onemocnění ledvin.
Ledviny v lidském těle vykonávají celou řadu důležitých funkcí a jsou životně důležitým párovým orgánem, pracujících 24 hodin denně. Jednou ledvinou za minutu proteče více než litr krve, denně je to celkem 1700 litrů. Ledviny očišťují krev od odpadních látek, které prostřednictvím moči společně s přebytečnou vodou odvádějí z těla ven, podílejí se na regulaci krevního tlaku a regulují množství vody v těle. Za jeden den zdravý člověk vyprodukuje 2-3 litry moči.
Ledviny většinou nebolí, proto o jejich onemocnění řada pacientů neví a varovným příznakům nevěnuje dostatečnou pozornost. Nezanedbávejte proto prevenci, ale také nezanedbávejme péči o naše ledviny.
Co můžeme pro naše ledviny udělat hned teď ?
Devět hlavních zásad, které můžeme udělat proto, abychom se chorobám ledvin vyhnuli, nebo alespoň snížili jejich riziko.
- Hýbejte se. Pohyb, pohyb, pohyb.
- Šetřete s masem.
- Omezte sůl.
- Dostatečně pijte.
- Zhubněte.
- Choďte k lékaři.
- Nekuřte.
- Pozor na analgetika.
- Neprochladnout.
· Hýbejte se.
Pohyb, pohyb, pohyb. Kdo proválí většinu času na gauči, zadělává si na zdravotní problémy nejen s ledvinami. V průběhu desetiletí se hromadí vědecké důkazy o tom, že nedostatek pohybu je dvojčetem smrti. Optimálním pohybem je podle soudobých vědeckých poznatků rychlá chůze. Choďte na dlouhé rychlé procházky. Naopak jednostranné a málo zatěžující pohyby například při zahrádkaření působí jako prevence většinou nedostatečně.
· Šetřete s masem.
Jezte dostatek ovoce a zeleniny a méně masa, ideální je několik bezmasých dnů týdně. Vyvarujte se takzvaných "rychlých cukrů", tedy potravin s vysokým glykemickým indexem. Nezdravý životní styl. Kouření, málo pohybu, tučná jídla - všechny tyto faktory přispívají ke vzniku aterosklerózy, která samozřejmě postihuje jak všechny cévy v organismu, tak i ledviny, které jsou potom hůř prokrvené a jejich funkce se postupně snižuje.
· Omezte sůl.
Češi jsou pověstní tím, jak moc solí jídla a používají i různá dochucovadla, které rovněž obsahují mnoho soli. Ta přitom přispívá k vysokému tlaku a špatné funkci ledvin. Sůl je možné nahradit třeba bylinkami.
· Dostatečně pijte.
Optimální pitný režim je 1,5 až 2 litry vody denně, při fyzické zátěži či teplu až 3 litry. Opatrní musejí být lidé se selhávajícím srdcem a lidé dialyzovaní - těm s úpravou pitného režimu pomohou jejich ošetřující kardiologové, nebo nefrologové. Tekutiny jsou nezbytné nejen pro ledviny, ale zvláště ve vyšším věku pro správnou funkci i jiných orgánů, včetně mozku. Nedostatečný příjem tekutin pak může způsobovat poruchy funkce ledvin, například prostřednictvím tvorby kamenů různé velikosti od mikroskopických až po velké, či poruchy prokrvení ledvin. Hlavní část příjmu tekutin by měla tvořit čistá voda. Pozor, škodí jak málo tekutin, tak nadměrné množství, zejména v kratším časovém úseku (životu nebezpečné je už vypití 3-4 litrů za hodinu).
· Zhubněte.
Obezita škodí celému organismu, ledvinám samozřejmě také. Při obezitě dochází k přetížení ledvin a tím se následně snižuje jejich výkonnost.
· Choďte k lékaři.
Měřte si čas od času krevní tlak. Je-li vyšší, neotálejte s návštěvou lékaře. Při vysokém tlaku, který bývá součástí obezity, je nutné léčit se. Stejně tak u cukrovky. Diabetici by měli chodit na pravidelné, nejčastěji tříměsíční kontroly ke svým ošetřujícím lékařům (diabetolog, praktický lékař), kteří jim pomohou držet nemoc pod dlouhodobou kontrolou. Pacienti s vysokým krevním tlakem musejí správně a pravidelně užívat předepsané léky.
· Nekuřte.
Kouření až dvakrát zvyšuje riziko selhání ledvin.
· Pozor na analgetika.
Pacienti by neměli užívat volně prodejná analgetika častěji než jedenkrát týdně. Pokud je to nutné, mělo by se to dít vždy pod lékařským dohledem. Některá analgetika (Brufen, Voltaren a další volně prodejná) mohou zejména v kombinaci s malým přísunem tekutin a dalšími léky na snížení tlaku způsobit zhroucení cirkulace krve v ledvinách a tudíž jejich selhání.
· Neprochladnout
Ledviny ohrožuje prochladnutí, proto se dostatečně oblékejte.
Pečujte o ně, ať jim dáte co největší šanci zůstat zdravé :
Strava, která posílí naše ledviny :
- Pitný režim - zázvorový čaj, vlažná voda (s citronem), bylinné čaje, zeleninové šťávy, pivo (s mírou).
- Luštěniny - fazole (červené, adzuki, mungo), červená čočka.
- Zelenina - kořenová zelenina, cibule, fenykl, zelí, kapusta, červená řepa, pórek, květák, brokolice, salátová okurka, kvašená zelenina.
- Ovoce - brusinky, borůvky, lesní plody.
- Obilniny a semena - jáhly, pohanka, oves, rýže, sezam a len.
- Maso - ryba (tuňák, losos), krůta, králík.
- Koření - skořice, zázvor, kurkuma.
- Ochucovadla - mořské řasy, Tamari, Miso, Umebushi, Umeocet, jablečný ocet.
Jak poznáte, že jsou vaše ledviny v ohrožení?
Ledviny mají jednu nevýhodu: nebolí, ani pokud jsou vážně poškozené, a na řadu potíží se tak přichází pozdě. Proto je důležité dbát i na varovné signály.
Signál první: vysoký krevní tlak. Nemocné ledviny mohou způsobit vysoký krevní tlak - a stejně tak vysoký tlak poškozuje ledviny. Máte-li potíže s hypertenzí, nevědomky ohrožujete i ledviny. Optimální krevní tlak je 120-130 na 70-85 mm Hg. "Pokud ale nějaká hodnota jednorázově vyskočí, nehraje to zásadní roli. Může za to například přechodný stres. Ale opakované potíže s tlakem vždy řešte a nechte si pravidelně kontrolovat ledviny.
Signál druhý: Slabost, únava, otoky. Když ledviny ztrácejí schopnost správně vylučovat, v těle se hromadí odpadní látky. Typickými příznaky zaneseného organismu jsou únava a celková slabost, nechutenství, otoky či svalové křeče. Pokud tyto potíže přetrvávají déle a úprava životního stylu nepomáhá, poraďte se s lékařem. Důležitý je rozbor krve a moči a případné vyšetření ultrazvukem či rentgenem.
Signál
třetí: Opakované záněty. Slabá imunita se někdy projevuje záněty
močového měchýře - a to znamená, že mohou skrytě trpět i ledviny. Dolní močové
cesty se ohlásí řezavou bolestí při močení, zánět horních močových cest, tedy
ledvin, občas probíhá i zcela bez příznaků. Při opakovaných močových
infekcích je vhodné systematické posilování celkové obranyschopnosti. Jednou z
cest může být podpora v podobě doplňku stravy s extrakty ze zlatobýlu a
brusinek, který má pozitivní účinek na optimální funkci imunitního systému.
Signál
čtvrtý: Atypické močení.
Řezavá bolest při močení a krev v
moči patří k zánětu měchýře. Bohužel mohou značit i něco vážnějšího. Časté
nutkání močit a stopy bílkovin či hnisu poukazují i na zánět ledvin. Krev v
moči souvisí také s rakovinou (zejména není-li přítomna bolest či teplota), či
přítomností kamenů (pro ty je typická bolest v boku, která se nemění při
pohybu) . Zásadní snížení produkce moči - i přes
dostatečný pitný režim - hlásá akutní selhání ledvin, naopak časté nutkání
upozorňuje na celou řadu nemocí, např. nykturii (noční buzení kvůli potřebě
močit), globální polyurii (nadprodukce moči) i cukrovku. Na toaletě si všímejte
dalších varovných signálů, jako je přerušované močení, zákal, pěnění
či změny v hustotě, barvě či odéru moči.
Jakékoli dlouhodobější změny, které nesouvisejí s jídelníčkem, užívanými léky
nebo akutním onemocněním, konzultujte s lékařem.
Signál
pátý: Když celé tělo varuje. Nefunkční ledviny neodvádějí toxiny a
neregulují minerály - a to se může projevit i na kůži. Když se v těle hromadí
fosfor, bude šupinatá, suchá a nepříjemně svědivá zejména na zádech a hrudníku
a zhorší se akné. Stoupající hladina močoviny se projevuje zapáchajícím dechem
a nepříjemnou pachutí v ústech, která může - zejména ráno - vyvolávat nevolnost
a pocity na zvracení. Při akutním selhání, kdy tělo neprodukuje moč, je kůže
bledá, tělo postihují otoky (typicky obličej, oční víčka, bérce) a nevolnost.
Preventivní vyšetření lze provést po domluvě s praktickým lékařem, ale také v nefrologické ambulanci. Až pak by zvykle mělo následovat vyšetření ultrazvukem či vyšetření u urologa.
Koncentrace kreatininu v séru slouží jako spolehlivý ukazatel funkce ledvin. Zjištěnou hodnotu lze využít i k odhadu (resp. výpočtu) rychlosti glomerulární filtrace, což vypovídá o funkční kapacitě ledvin a jejich zdraví. Jde tedy o testy, které by měly včas odhalit případné selhávání ledvin. K laboratornímu vyšetření sérového kreatininu je nutný jen vzorek krve, takže pro pacienta to při preventivní prohlídce neznamená žádnou větší zátěž.
Ledviny většinou nebolí, proto o jejich onemocnění řada pacientů neví a varovným příznakům nevěnuje dostatečnou pozornost. Jde třeba o vysoký krevní tlak, otoky dolních končetin, velkou únavu, hubnutí či změnu barvy a charakteru močení. Onemocněním ledvin trpí zejména jedinci, kteří mají i další přidružené choroby, jako je cukrovka, hypertenze, kardiovaskulární choroby či některá geneticky podmíněná onemocnění. Mezi rizikové faktory pro rozvoj onemocnění ledvin se řadí kouření, nízká porodní hmotnost nebo naopak obezita v dospělosti a některé vývojové vady močového systému. Chronické onemocnění ledvin vede ke ztrátě ledvinné funkce v řádu měsíců až let a má ve většině případů progresivní charakter. Abychom zabránili terminálnímu selhání ledvin včetně dialýzy a progresi zpomalili, je nutné onemocnění včas odhalit, správně diagnostikovat a následně adekvátně léčit.
Nezanedbávejte proto prevenci a neodkládejte plánované výkony. Pozdní zahájení léčby může mít pro nemocné závažné následky. Proto o své ledviny pečujte, ať jim dáte co největší šanci zůstat zdravé.