
Jak na opakované záněty močového měchýře u žen
Opakované záněty močového měchýře u žen
Vzhledem k anatomickým poměrům jsou ženy náchylnější k zánětu močového měchýře zhruba 30× častěji než muži, ve věkové kategorii mezi 20-50 lety dokonce 100× častěji.
Zhruba 15 % sexuálně aktivních žen prodělá každoročně tuto infekci, asi 60 % žen prodělá zánět močového měchýře alespoň 1× za život a asi čtvrtina těchto žen bude mít recidivu infekce během jednoho roku. Pokud žena již 2x prodělala zánět močového měchýře, dojde k dalšímu opakování v 80 % případů. Nejvyšší riziko přichází do 2 měsíců od prvního zánětu. Opakující se zánět močového měchýře znamená 3 a více epizod v průběhu 12 měsíců.
Klinický obraz u akutního zánětu močového měchýře je obecně dobře znám: časté a bolestivé močení s pocity pálení a řezání v průběhu močení, pobolívání v podbříšku, často i zvýšená teplota a příměs krve v moči.
Onemocnění se vyskytuje v průběhu celého roku a jeho časový výskyt je spíše vázán na individuální rizikové faktory. V případě zánětu močového měchýře dochází k postižení jeho sliznice bakteriální infekcí, nejčastěji způsobenou bakterií Escherichia coli. Na vzniku zánětu se uplatňují také další faktory jako je např. prochlazení, pobyt v průvanu, zhoršené hygienické podmínky např. při cestování, návštěva veřejných koupališť, oslabení organismu (cukrovka, poruchy imunity, aj.), radioterapie, aj. U mladých dívek to bývají první sexuální zkušenosti a obecně zvýšená sexuální aktivita. Důvody jsou především anatomické, protože ženská močová trubice je dlouhá pouhé 3-4 cm což usnadňuje vstup bakterií do močového měchýře. Většina těchto bakterií pochází z oblasti konečníku. Jakmile dojde k zánětu měchýře, dochází většinou k narušení povrchu jeho sliznice v důsledku působení bakterií a tím k oslabení slizniční imunity močového měchýře. Další bakterie se pak mohou snadno uchytit a vyvolat další zánět.
U žen s opakujícími se záněty močového měchýře cystitidami je nutné provedení vyšetření cílené kultivační vyšetření cévkované moči. Dále pak je i vhodné provedení komplexního urologického vyšetření k vyloučení funkční či anatomické abnormality.
Podávání antibiotik je v indikovaných případech samozřejmě nutné, ale bohužel neřeší poškození sliznice v důsledku zánětu, což je pravděpodobně hlavní příčina opakovaných zánětů. Při opakovaném zánětu močového měchýře je vždy nutné zjistit a odstranit faktory chronického dráždění sliznice jako např. kámen, cizí těleso, apod. Stejně tak je nutné vyšetřit možné anatomické odchylky a možné důsledky předchozích zánětů, jako je zúžení močové trubice. Taktéž je nutné pátrat po nedoléčených gynekologických zánětech, které mohou být příčinou opakovaného zánětu močového měchýře. Proto podmínkou úspěšné léčby recidivujících zánětů dolních močových cest je eliminace bakteriální vaginózy a normalizace vaginálního prostředí (kyselé pH a kolonizace laktobacilem).
Dochází-li k velmi častému opakování zánětu, je třeba zvolit specifickou a dlouhodobou léčbu nižšími dávkami antibiotik, což je terapie nutně řízená rukou lékaře. To vše se ale bohužel neobjede bez Vaší trpělivosti a jisté snahy dodržovat pár základních pravidel.
V prvé řadě je nutní si uvědomit, že v případě opakovaných zánětů močového měchýře jde o léčbu na dlouhou dobu. Léčba vyžaduje Vaši trpělivost, nepropadat panice a beznaději v případě, že se zase zánět močového měchýře objeví znvu. Je nutné si uvědomit, že v případě opakovaných zánětů močového měchýře musíme stav napravit od základů, postupovat krok za krokem, uvědomit si, že vyléčení nepřijde ihned. Prvním úspěšným krokem terapie opakovaných zánětů močového měchýře je prodloužení intervalu do dalšího zánětu močového měchýře. Postupně se pak dostaneme ke snížení četností zánětů močového měchýře za rok. Je dobré naučit se i vysledovat si vlastní hlavní spouštěcí mechanismus, nebo-li vlastní rizikový faktor pro znovu vzplanutí infekce (stres, sex. aktivita, špatný pitný režim, prochladnutí apod.). Stejně tak je důležité svému tělu naslouchat a poznat již okamžik, kdy je vypuknutí zánětu močového měchýře na spadnutí. V tuto chvíli totiž ještě lze stav zvrátit alternativní léčbou bez nutnosti nasazení antibiotické terapie. Stejně tak je pak důležité poznat, kdy už je pravý čas jít k lékaři pro antibiotickou léčbu. V případě opakovaných zánětů močového měchýře platí výhoda časného zahájení terapie (třebaže jen podpůrné), tím nedojde k takové záplavě bakterií a nedojde k dalšímu závažnému narušení slizniční imunity močového měchýře. Bohužel regenerace močového měchýře a jeho slizniční imunity zabere cca 3 měsíce. Toto je první důležitý časový interval kam je nutné se v terapii opakovaných zánětů močového měchýře posunout.
Pravidla pro boj s opakovanými záněty močového měchýře:
Základem úspěchu v boji s opakovanými infekcemi je dodržování správné hygieny, pravidelný pitný režim - alespoň 2,5 litru tekutin denně, správné očištění po vykonání potřeby je samozřejmostí.
Nechráněný pohlavní styk a nedostatečné mytí riziko infekce zvyšuje. Pokud i přes dostatečnou hygienu pociťujete problémy po pohlavním styku, pomůže, když si těsně po styku dojdete na toaletu, čerstvá moč je totiž sterilní a odplaví potencionální bakterie.
Významně účinkuje i používání vaginálního krému. Nesedávejte na chladnější povrchy, a dbejte na dostatečně teplé oblečení. Dále je důležité pravidelné vyprazdňování. Moč, která se delší dobu v měchýři hromadí, představuje pro množení bakterií příznivé prostředí.
Vhodné spodní prádlo sehraje také svou roli, mělo by být nejlépe bavlněné a ne příliš těsné. Tanga jsou pro ženy s opakovanými záněty močového měchýře naprosto nevhodná. Vyhněte se i parfémovaným kosmetickým produktům, např. parfémovaným vložkám, mýdlům a pěnám do koupele.
Alternativní a podpůrná léčba:
Pro nemalou skupinu pacientek přichází v úvahu méně účinná, ale pacienty dobře přijímaná skupina alternativních přípravků.
Osvědčené podpůrné prostředky jsou brusinky, vitamín C, bylinky . V zahraničí a postupně i u nás jsou populární sirupy a extrakty z horské brusinky nebo plody tzv. Kanadských brusinek. Součástí přípravku je kyselina ellagiková, která zabraňuje uchycení bakterií k sliznici močového měchýře. Z nejúčinnějších a tradičně nejužívanějších bylin, které se používají ve formě čajů buď samostatně nebo ve směsích, jsou přeslička rolní, kopřiva žahavka, petržel zahradní, lichořeřišnice větší (možno užívat i jako kapky či tinkturu), heřmánek pravý, bez černý, růže šípková, medvědice léčivá, celík zlatobýl a vrbovka malokvětá (obě byliny vhodné i pro mírnění příznaků při benigní hyperplazii prostaty), bříza bělokorá, svízel syřišťový, maliník obecný a další. Dnes je na trhu poměrně velký výběr těchto čajových směsí, které jsou již dodávány v porcovaných sáčcích, takže příprava těchto čajů je rychlá a nenáročná (např. Urosept, Nephrosal a mnoho dalších).
V dnešní době čím dál tím více žen dobře v terapii reaguje až na změnu jídelníčky a kompletní úpravu životního stylu. To s sebou ruku v ruce přináší následně i úpravu psychické stavu. V dietě se doporučuje na čas vyhýbat konzumaci ostrých a tučných jídel, sladkých jídel a stejně tak hodně kyselých jídel.
Součástí léčby chronických a recidivujích zánětů může být imunoterapie. Aplikace individuální autovakcíny (perorální, nazální nebo injekční forma) je výhodná u opakujících se bakteriálních a mykotických agens, je možné podávat i lyzát E. coli. Při snaze o obnovení fyziologické mikroflóry urogenitálního traktu upřednostňujeme podávání probiotik, tedy mléčných kultur ve vysokých koncentracích, spolu s prebiotiky. K úpravě vaginálního prostředí a zvýšení obranyschopnosti sliznic je výhodné lokálně podávat Lactobacilus.
V mojí praxi se mi dobře osvědčilo užívání kyseliny hyaluronové, bylinek a D-manosy. Stejně tak i užívání Aloe Vera a kravské kolostrum (obsahující imunoglobuliny) ke zlepšení celkové tělesné odolnosti.
Na závěr pár babských rad:
Hodně pijte. Opravdu hodně. Nemáte-li nemocné srdce, vypijte za den nejméně 2,5 litru tekutin.
Nepijte černou kávu, silně vyluhovaný černý čaj. Omezte pití alkoholu.
Jezte brusinky a probiotika.
Sypte do sebe vitamín C. Podporuje obranyschopnost organismu a snižuje pH moči, takže se v ní bakteriím přestává dařit.
Chraňte se před prochlazením. Promočený oděv nebo mokré plavky svlékněte ihned jakmile máte možnost.
Nenoste spodní prádlo ze syntetického materiálu. Ani tanga.
Omývejte přirození vlažnou vodou. Jen tou, prosím, žádná prapodivná parfémovaná mýdla. Po stolici se otírejte zepředu od pochvy dozadu ke konečníku.
Choďte často na záchod. Nestyďte se. Je dobré chodit močit minimálně jednou za tři hodiny. Při močení netlačte.
Na záchodě seďte rovně a nečtěte si. Poloha, při které se nepředkláníte, podporuje důkladné vyprázdnění. Dbejte na pravidelnou stolici.
Po sexu si dojděte na malou. Vždycky. Vhodné je i po sexuálním styku vypít větší množství tekutin, ideálně pak bylinkový čaj.
Moji favorité v boji se záněty močového měchýře:
LR LIFETAKT Colostrum Kapsle
cena cca 1285kč, balení na měsíc
Hyaluron N-Medical 100ml
cena cca 1500kč, balení na 1-3měsíce
Blokurima 2g D-manózy 30 sáčků
cena cca 400kč za balení na 1-4týdny